CTH8F-5R6K
Mfr.Part #
CTH8F-5R6K
Description
5.6UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Stock
5
In Stock :
5
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
DC Resistance (DCR) :
11mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
29MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Inductance :
5.6 µH
Ratings :
Tolerance :
±10%
Current - Saturation (Isat) :
12.6A
Current Rating (Amps) :
4 A
Size / Dimension :
0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)
Datasheets
CTH8F-5R6K
Central Technologies CTH8F-5R6K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD