CTH8F-470K
Mfr.Part #
CTH8F-470K
Description
47UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Material - Core :
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)
JESD-609 Code :
e3
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
HTS Code :
Current - Saturation (Isat) :
3.98A
Reach Compliance Code :
Compliant
Features :
Number of Terminals :
2
Inductance-Nom (L) :
47 µH
Terminal Placement :
Frequency - Self Resonant :
7MHz
Test Frequency :
0.001 MHz
DC Resistance (DCR) :
40mOhm Max
Inductance :
47 µH
Type :
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
CTH8F
DC Resistance :
0.04 Ω
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
4 A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Surface Mount :
No
Active
Terminal Shape :
Wire
Shielded :
No
Datasheets
CTH8F-470K
Central Technologies CTH8F-470K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD