CTH7VF-392K
Mfr.Part #
CTH7VF-392K
Description
3900UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
600kHz
Size / Dimension :
0.270 Dia x 0.602 L (6.85mm x 15.30mm)
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
Inductance :
3.9 mH
Current Rating (Amps) :
100 mA
Features :
DC Resistance (DCR) :
8.6Ohm Max
Current - Saturation (Isat) :
200mA
Datasheets
CTH7VF-392K
Central Technologies CTH7VF-392K
CTH7VF-392K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD