CTH7F-152K
Mfr.Part #
CTH7F-152K
Description
1500UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Axial
Terminal Placement :
Terminal Shape :
Wire
Frequency - Self Resonant :
850kHz
JESD-609 Code :
e3
Material - Core :
Number of Terminals :
2
DC Resistance (DCR) :
3.5Ohm Max
Inductance :
1.5 mH
Features :
Test Frequency :
0.001 MHz
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Series :
CTH7F
Construction :
Tubular
Q @ Freq :
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR
Height - Seated (Max) :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Size / Dimension :
0.290" Dia x 0.602" L (7.37mm x 15.30mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Rated Current-Max :
0.16 A
Current Rating (Amps) :
160 mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Ratings :
DC Resistance :
3.5 Ω
Shielded :
No
Inductance-Nom (L) :
1500 µH
Type :
Package Length :
15.3 mm
Current - Saturation (Isat) :
330mA
Surface Mount :
No
Supplier Device Package :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Length :
23.9 mm
Lead Diameter :
0.813 mm
HTS Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Datasheets
CTH7F-152K
Central Technologies CTH7F-152K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD