CTH7VF-391K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTH7VF-391K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
390UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
390 µH
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Supplier Device Package :
Axial
Shielding :
Unshielded
Series :
CTH7VF
Current Rating (Amps) :
400 mA
Tolerance :
±10%
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Mounting Type :
Through Hole
Material - Core :
Type :
Wirewound
Package / Case :
Frequency - Self Resonant :
2MHz
Features :
Q @ Freq :
Size / Dimension :
0.270 Dia x 0.602 L (6.85mm x 15.30mm)
Package :
Bulk
Current - Saturation (Isat) :
640mA
DC Resistance (DCR) :
770mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
CTH7VF-391K
Central Technologies CTH7VF-391K
CTH7VF-391K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD