CTH7RF-6R8K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTH7RF-6R8K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
6.8UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Type :
Pbfree Code :
yes
Inductance :
6.8 µH
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Size / Dimension :
0.300 Dia (7.62mm)
Test Frequency :
0.001 MHz
Inductance-Nom (L) :
6.8 µH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Product Status :
Active
Surface Mount :
No
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
JESD-609 Code :
e3
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Current - Saturation (Isat) :
5.3A
Features :
DC Resistance :
0.03 Ω
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Rated Current-Max :
1.3 A
Ratings :
Number of Functions :
1
Current Rating (Amps) :
1.3 A
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Shielding :
Unshielded
Number of Terminals :
2
Terminal Placement :
Radial
Supplier Device Package :
Radial
Tolerance :
10%
Series :
CTH7RF
HTS Code :
Material - Core :
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Shielded :
No
Height - Seated (Max) :
0.567 (14.40mm)
Datasheets
CTH7RF-6R8K
Central Technologies CTH7RF-6R8K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD