CTH7RF-681K
Mfr.Part #
CTH7RF-681K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
680UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Stock
5
In Stock :
5
Height - Seated (Max) :
0.567" (14.40mm)
DC Resistance :
1.6 Ω
Surface Mount :
No
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Inductance-Nom (L) :
680 µH
Tolerance :
±10%
Series :
CTH7RF
Number of Terminals :
2
Rated Current-Max :
0.25 A
Terminal Placement :
Radial
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
1.6Ohm Max
Shielded :
No
Test Frequency :
0.001 MHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
250 mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Frequency - Self Resonant :
1MHz
Q @ Freq :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Size / Dimension :
0.300" Dia (7.62mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Inductance :
680 µH
Package :
Bulk
Number of Functions :
1
Material - Core :
Current - Saturation (Isat) :
490mA
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Datasheets
CTH7RF-681K
Central Technologies CTH7RF-681K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD