CTH7RF-390K
Mfr.Part #
CTH7RF-390K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
39UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Height - Seated (Max) :
0.567 (14.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Inductance :
39 µH
Frequency - Self Resonant :
7MHz
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Type :
Current Rating (Amps) :
800 mA
Ratings :
Current - Saturation (Isat) :
2A
Features :
Size / Dimension :
0.300 Dia (7.62mm)
Material - Core :
DC Resistance (DCR) :
90mOhm Max
Datasheets
CTH7RF-390K
Central Technologies CTH7RF-390K
CTH7RF-390K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD