CTDT3316PF-472
Mfr.Part #
CTDT3316PF-472
Package / Case
Nonstandard
Description
4.7UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
Product Status :
Active
Material - Core :
Shielded :
yes
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Size / Dimension :
0.510 L x 0.370 W (12.95mm x 9.40mm)
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
HTS Code :
Tolerance :
20%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
4.7 µH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
DC Resistance (DCR) :
45mOhm Max
Shielding :
Shielded
DC Resistance :
0.045 Ω
Inductance :
4.7 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Supplier Device Package :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
45MHz
Type :
Height - Seated (Max) :
0.200 (5.08mm)
Rated Current-Max :
3 A
Number of Functions :
1
Test Frequency :
0.1 MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Current - Saturation (Isat) :
Surface Mount :
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
CTDT3316F
Features :
Reach Compliance Code :
Compliant
Ratings :
Current Rating (Amps) :
3 A
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
CTDT3316PF-472
Central Technologies CTDT3316PF-472
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD