CTDT1608CF-105
Mfr.Part #
CTDT1608CF-105
Package / Case
Nonstandard
Description
1000UH SMD SHIELDED PWR INDUCTOR
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
80 mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Supplier Device Package :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Functions :
1
Shielded :
Height - Seated (Max) :
0.115 (2.92mm)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
Shielded
Test Frequency :
0.1 MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
20%
Ratings :
Inductance :
1 mH
Series :
CTDT1608F
Frequency - Self Resonant :
Q @ Freq :
HTS Code :
Number of Terminals :
2
JESD-609 Code :
e3
Current - Saturation (Isat) :
Inductance-Nom (L) :
1000 µH
DC Resistance (DCR) :
8.1Ohm Max
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Current-Max :
0.08 A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.259 L x 0.175 W (6.58mm x 4.45mm)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Nonstandard
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
DC Resistance :
8.1 Ω
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Datasheets
CTDT1608CF-105
Central Technologies CTDT1608CF-105
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD