CTDT3316PF-333
Mfr.Part #
CTDT3316PF-333
Package / Case
Nonstandard
Description
33UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Product Category :
Fixed Inductors
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Inductance :
33 µH
Features :
Material - Core :
Package / Case :
Nonstandard
Ratings :
DC Resistance :
0.09 Ω
Inductance-Nom (L) :
33 µH
Size / Dimension :
0.510 L x 0.370 W (12.95mm x 9.40mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminals :
2
HTS Code :
Number of Functions :
1
Rated Current-Max :
1.3 A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q @ Freq :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Test Frequency :
0.1 MHz
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating (Amps) :
1.3 A
Tolerance :
20%
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
90mOhm Max
Series :
CTDT3316F
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
18MHz
Current - Saturation (Isat) :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) :
0.200 (5.08mm)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Type :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
Shielded
Shielded :
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CTDT3316PF-333
Central Technologies CTDT3316PF-333
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD