CTDO1606TF-473M
Mfr.Part #
CTDO1606TF-473M
Description
47UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
400 mA
Inductance-Nom (L) :
47 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Shielding :
Unshielded
Pbfree Code :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current - Saturation (Isat) :
400mA
Series :
CTDO1606TF
Tolerance :
20%
Features :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Size / Dimension :
0.256 L x 0.220 W (6.50mm x 5.60mm)
Inductance :
47 µH
Q @ Freq :
Surface Mount :
yes
Number of Terminals :
2
Package :
Bulk
Material - Core :
Reach Compliance Code :
Compliant
Frequency - Self Resonant :
22MHz
DC Resistance :
1.1 Ω
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielded :
No
Type :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance (DCR) :
1.1Ohm Max
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Functions :
1
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Test Frequency :
0.1 MHz
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Obsolete
Package / Case :
Nonstandard
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
CTDO1606TF-473M
Central Technologies CTDO1606TF-473M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD