CT921CYF-470M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT921CYF-470M
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Shielded :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
20%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
215mOhm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance-Nom (L) :
47 µH
Rated Current-Max :
0.53 A
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Inductance :
47 µH
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Package Height :
3 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Special Feature :
DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
Construction :
Shielded
Packing Method :
TR
Package Width :
6.2 mm
Package Length :
6.3 mm
Pbfree Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Number of Terminals :
2
DC Resistance :
0.215 Ω
Case/Size Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Product Status :
Active
Series :
ct921cyf
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Test Frequency :
0.1 MHz
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
CT921CYF-470M
Central Technologies CT921CYF-470M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD