CT920CYF-270M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT920CYF-270M
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Surface Mount :
yes
DC Resistance (DCR) :
185mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
Shielded
Series :
ct920cyf
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Test Frequency :
0.1 MHz
Shielded :
yes
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
HTS Code :
Inductance-Nom (L) :
27 µH
Package Height :
2.5 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package Length :
6.3 mm
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Package :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Case/Size Code :
Product Status :
Active
DC Resistance :
0.185 Ω
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminals :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Package Width :
6.2 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance :
27 µH
Rated Current-Max :
0.64 A
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
CT920CYF-270M
Central Technologies CT920CYF-270M
CT920CYF-270M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD