CT622LYF-471J
Mfr.Part #
CT622LYF-471J
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.643 mm
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
5%
Reach Compliance Code :
Compliant
Construction :
Bobbin
Pbfree Code :
yes
Series :
ct622lyf
Inductance :
470 µH
Packing Method :
Bulk
Lead Length :
5 mm
Shielded :
No
DC Resistance :
1.1 Ω
DC Resistance (DCR) :
1.1Ohm
Product Status :
Active
Rated Current-Max :
0.46 A
HTS Code :
Surface Mount :
No
Inductance-Nom (L) :
470 µH
Frequency - Self Resonant :
1.9MHz
Test Frequency :
0.796 MHz
Package Length :
11 mm
Inductor Application :
DC-DC Converter
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Lead Spacing :
5 mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Package :
Bulk
Terminal Placement :
Radial
Datasheets
CT622LYF-471J
Central Technologies CT622LYF-471J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD