CT622LYF-100M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT622LYF-100M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RADIAL LEADED FIXED INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Resistance :
4.99 kOhms
Failure Rate :
M (1%)
Package / Case :
Axial
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Frequency - Self Resonant :
14MHz
Inductance :
10 µH
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
DC Resistance (DCR) :
40mOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.070 Dia x 0.150 L (1.78mm x 3.81mm)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Composition :
Metal Film
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
CT622LYF-100M
Central Technologies CT622LYF-100M
CT622LYF-100M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD