CT622LYF-3R3K
Mfr.Part #
CT622LYF-3R3K
RADIAL LEADED FIXED INDUCTOR
Stock
10
In Stock :
10
Fixed Inductors
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.643 mm
Test Frequency :
7.96 MHz
Inductor Application :
DC-DC Converter
Inductance :
3.3 µH
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packing Method :
Bulk
DC Resistance :
0.02 Ω
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Length :
5 mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Construction :
Bobbin
Tolerance :
±10%
Rated Current-Max :
5.5 A
Inductance-Nom (L) :
3.3 µH
Package Length :
11 mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Placement :
Radial
Frequency - Self Resonant :
79MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Lead Spacing :
5 mm
DC Resistance (DCR) :
20mOhm
Number of Terminals :
2
Shielded :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Series :
ct622lyf
Package :
Bulk
Number of Functions :
1
Datasheets
CT622LYF-3R3K
Central Technologies CT622LYF-3R3K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD