CT622LYF-150K
Mfr.Part #
CT622LYF-150K
RADIAL LEADED FIXED INDUCTOR
Stock
400
In Stock :
400
Fixed Inductors
Lead Diameter :
0.643 mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Rated Current-Max :
2.3 A
Inductor Application :
DC-DC Converter
Lead Spacing :
5 mm
DC Resistance (DCR) :
50mOhm
Packing Method :
Bulk
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Tolerance :
±10%
Inductance-Nom (L) :
15 µH
Package Length :
11 mm
HTS Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mounting Type :
Through Hole
Shielded :
No
Lead Length :
5 mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance :
15 µH
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
DC Resistance :
0.05 Ω
Test Frequency :
2.52 MHz
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Placement :
Radial
Construction :
Bobbin
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
ct622lyf
Number of Terminals :
2
Number of Functions :
1
Datasheets
CT622LYF-150K
Central Technologies CT622LYF-150K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD