CT0908SQF-17NG
Mfr.Part #
CT0908SQF-17NG
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD SQUARE AIR CORE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
CT0908SQF
Inductance-Nom (L) :
0.0166 µH
HTS Code :
DC Resistance :
0.008 Ω
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Width :
2.134 mm
Case/Size Code :
Package Height :
2.8 mm
Packing Method :
TR
Core Material :
Air
Quality Factor-Min (at L-nom) :
130
Package Length :
2.21 mm
Tolerance :
2%
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Flat Top
Datasheets
CT0908SQF-17NG
Central Technologies CT0908SQF-17NG
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD