CT0603HCF-240J
Mfr.Part #
CT0603HCF-240J
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
9
In Stock :
9
Fixed Inductors
DC Resistance :
0.105 Ω
Frequency - Self Resonant :
2.4GHz
Rated Current-Max :
1.8 A
Product Status :
Active
Number of Functions :
1
Shielded :
No
HTS Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Special Feature :
Q MEASURED AT 250MHZ
Inductance-Nom (L) :
0.024 µH
DC Resistance (DCR) :
105mOhm
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Type :
Wirewound
Quality Factor-Min (at L-nom) :
42
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Core Material :
Ceramic
Number of Terminals :
2
Case/Size Code :
0603
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance :
24 nH
Series :
ct0603hcf
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Test Frequency :
250 MHz
Datasheets
CT0603HCF-240J
Central Technologies CT0603HCF-240J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD