CT0603CSF-72NM
Mfr.Part #
CT0603CSF-72NM
Fixed Inductors
Battery Type, Function :
Cylindrical, Clip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Termination Style :
PC Pin
Style :
Contact Clip
Features :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Reach Compliance Code :
Compliant
Core Material :
Ceramic
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package :
Bulk
Number of Terminals :
2
Height Above Board :
0.594 (15.10mm)
HTS Code :
Shielded :
No
Number of Cells :
1
Operating Temperature :
Battery Series :
Pbfree Code :
yes
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Product Status :
Active
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Current-Max :
0.4 A
Series :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
34
Number of Functions :
1
Inductance-Nom (L) :
0.072 µH
Frequency - Self Resonant :
1.7GHz
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
JESD-609 Code :
e3
Battery Cell Size :
AA
Mounting Type :
PCB, Through Hole
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
490mOhm
Type :
Wirewound
DC Resistance :
0.49 Ω
Inductance :
72 nH
Test Frequency :
150 MHz
Tolerance :
±20%
Datasheets
CT0603CSF-72NM
Central Technologies CT0603CSF-72NM
CT0603CSF-72NM datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD