CSR1225JT51L0
Mfr.Part #
CSR1225JT51L0
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Description
RES 0.051 OHM 5% 3W 2512 WIDE
Power (Watts) :
3W
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.122Lx0.248W 3.10mmx6.30mm
Feature :
Current Sense
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Height Seated (Max) :
0.041 1.05mm
Resistance :
51mOhm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C