CSR1225JK80L0
Mfr.Part #
CSR1225JK80L0
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Description
RES 0.08 OHM 5% 3W 2512 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.041 1.05mm
Feature :
Current Sense
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Resistance :
80mOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Power (Watts) :
3W
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.122Lx0.248W 3.10mmx6.30mm
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
CSR1225JK80L0
Stackpole Electronics, Inc. CSR1225JK80L0
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 80mOhm, 3W, ±5%, -55°C~155°C