CSR1210JTR100
Mfr.Part #
CSR1210JTR100
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES CS, 1210, 0.1 OHM, 5%, 0.5W
Chip Resistor - Surface Mount
Product Type :
Current Sense Resistors
Features :
Current Sense
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Number of Terminations :
2
Product Status :
Active
Resistance :
100 MOhms
Tolerance :
±5%
Application :
Current Sense
Min Operating Temperature :
-55 °C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Failure Rate :
Composition :
Thick Film
Height :
650 µm
Max Operating Temperature :
155 °C
Size / Dimension :
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Length :
3.2 mm
Supplier Device Package :
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
CSR
Width :
2.5 mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Power Rating :
500 mW
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Subcategory :
Resistors
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
CSR1210JTR100
Stackpole Electronics, Inc. CSR1210JTR100
CSR Series, Thick Film, 100 mOhms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C