CSR1210JT43L0
Mfr.Part #
CSR1210JT43L0
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES CS, 1210, 0.043 OHM, 5%, 0.5
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±5%
Resistance :
43 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
500 mW
Size / Dimension :
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Package :
Digi-Reel?
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Max Operating Temperature :
155 °C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
3.2 mm
Supplier Device Package :
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Height :
650 µm
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
2.5 mm
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Series :
CSR
Application :
Current Sense
Subcategory :
Resistors
Features :
Current Sense
Product Type :
Current Sense Resistors
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Datasheets
CSR1210JT43L0
Stackpole Electronics, Inc. CSR1210JT43L0
CSR Series, Thick Film, 43 mOhms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C