CS65ZU2GA102MANKA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS65ZU2GA102MANKA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 300/440VAC Z5U
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
No
Termination :
Radial
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Voltage - Rated AC :
400V
Applications :
Safety, Automotive
Published :
2013
Feature :
High Voltage
Mount :
Through Hole
Series :
CS
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead/Base Style :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200, X1, Y2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
Z5U
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Voltage - Rated :
300VAC
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
1000pF
Diameter :
7mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 300-440, SAFETY CLASS: X1/Y2, STANDARD: IEC60384-14
Number of Terminations :
2
Composition :
Ceramic
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
600 µm
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Thickness :
5.0038mm
Datasheets
CS65ZU2GA102MANKA
TDK Corporation CS65ZU2GA102MANKA
CS 1000pF 300VAC Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.276Dia 7.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc