CS65-B2GA151KANKA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS65-B2GA151KANKA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 300/440VAC RAD
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
Radial
Package / Case :
Radial, Disc
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Diameter :
7mm
Series :
CS
Ratings :
AEC-Q200, X1, Y2
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Composition :
Ceramic
Lead Pitch :
7.493mm
Lead/Base Style :
Straight
Mount :
Through Hole
Thickness :
5.0038mm
Voltage - Rated :
300VAC
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated AC :
400V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance :
150pF
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Number of Terminations :
2
Published :
2013
Lead Diameter :
600 µm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Voltage
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
B
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Safety, Automotive
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
CS65-B2GA151KANKA
TDK Corporation CS65-B2GA151KANKA
CS 150pF 300VAC Ceramic Capacitor ±10% B 0.276Dia 7.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc