CS20-14IO1
Mfr.Part #
CS20-14IO1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Description
SCR 1.4KV 30A TO247AD
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
30A
Number of Pins :
3
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
1000V/us
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1V
Terminal Position :
Single
IXYS
Pbfree Code :
yes
Current - Off State (Max) :
2mA
Package :
Tube
Brand :
IXYS
Trigger Device Type :
SCR
Pin Count :
3
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1400V
DC Gate Trigger Current-Max :
65 mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RMS On-state Current-Max :
30 A
Supplier Device Package :
TO-247AD
RMS Current (Irms) :
30A
Series :
Current - On State (It (AV)) (Max) :
19A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature Range :
- 40 C to + 150 C
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
2.1V
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1400V
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Holding Current-Max :
100 mA
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
220 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
200A 215A
Length :
16.24 mm
Voltage - Off State :
1.4kV
Reach Compliance Code :
Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS :
Details
Current - Hold (Ih) (Max) :
100mA
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Published :
Number of Terminations :
Base Part Number :
CS20
DC Gate Trigger Voltage-Max :
2.5 V
Base Product Number :
CS20
Number of Elements :
1
SCR Type :
Standard Recovery
Number of Terminals :
Case Connection :
ANODE
Weight :
6.500007g
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Product Category :
SCRs
HTS Code :
Application :
DC motor control
Vf - Forward Voltage :
1.23 V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Type :
SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
65mA
Mounting Style :
Qualification Status :
Not Qualified
Current Rating :
20 A
Package / Case :
TO-3P-3 Full Pack
Packaging :
Tube
Features :
Planar passivated chip
Leakage Current (Max) :
10mA
Mounting Type :
Product Type :
Height :
21.45 mm
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package Shape :
RECTANGULAR
Surface Mount :
No
Width :
5.3 mm
Hold Current :
100mA
Datasheets
CS20-14IO1
Littelfuse CS20-14IO1
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 2.1V-On State (Vtm) (Max) 2mA-Current - Off State (Max) 3-Termination Tube TO-3P-3 Full Pack Through Hole
CS20-14IO1 Overview
A RMS current describes the average strength of a current, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 30A.For a normal operation of the device, the RMS on-state current must remain under 30 A.This device's repetitive peak off-state voltage is 1400V, which is the maximum peak voltage allowed across the device.In electrical, electromagnetic, and electronic devices, a holding current (hypostatic) is the minimum current required to keep them in the 'ON' state, and it can be 100mA.Insulation effectiveness can be determined by the leakage current, and its maximum leakage current can be 10mA.SCRs thyristor is the gate trigger current that swSCRs thyristorches the device from the blocked (Off) state to the unblocked (On), and this device has a DC gate trigger current-Max of 65 mA.
CS20-14IO1 Features
its RMS current (Irms) is 30A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 1400V
its current can be 100mA
its maximal leakage current can be 10mA