CS20-12IO1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS20-12IO1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
SCR 1.2KV 30A TO247AD
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Voltage - Off State :
1.2kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
30A
Number of Elements :
1
Trigger Device Type :
SCR
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
65mA
Case Connection :
ANODE
Application :
DC motor control
RoHS :
Details
RMS Current (Irms) :
30A
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Number of Pins :
3
Type :
SCRs
RMS On-state Current-Max :
30 A
Hold Current :
100mA
Operating Temperature Range :
- 40 C to + 125 C
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Length :
16.24 mm
IXYS
Number of Terminations :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Current - Hold (Ih) (Max) :
100mA
MSL :
Supplier Device Package :
TO-247AD
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
220 A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
19A
Published :
Package :
Tube
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Series :
Product Category :
SCRs
Surface Mount :
No
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
1000V/us
Weight :
6.500007g
Lead Free :
Lead Free
SCR Type :
Standard Recovery
Reach Compliance Code :
Compliant
Features :
Planar passivated chip
Package / Case :
TO-3P-3 Full Pack
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
2.1V
DC Gate Trigger Voltage-Max :
2.5 V
Mount :
Through Hole
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
200A 215A
Vf - Forward Voltage :
1.23 V
Base Product Number :
CS20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Off State (Max) :
2mA
Mounting Style :
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
CS20
Factory Lead Time :
20 Weeks
Leakage Current (Max) :
10mA
Product Type :
Width :
5.3 mm
Height :
21.45 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminals :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Type :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Pbfree Code :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packaging :
Tube
Current Rating :
20 A
DC Gate Trigger Current-Max :
65 mA
Product Status :
Active
REACH SVHC :
No SVHC
Configuration :
Single
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1V
Brand :
IXYS
Holding Current-Max :
100 mA
Pin Count :
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Position :
Single
Datasheets
CS20-12IO1
Littelfuse CS20-12IO1
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 2.1V-On State (Vtm) (Max) 2mA-Current - Off State (Max) 3-Termination Tube TO-3P-3 Full Pack Through Hole
CS20-12IO1 Overview
Rather than emphasizing the current's direction, the RMS current (Irms) describes its average strength.A normal operation of the device requires the RMS on-state current to remain below 30 A.As this device has a 1200V repetitive peak off-state voltage, it has a repeating peak off-state voltage of 1200V volts.An electric, electromagnetic, and electronic device holds a current (hypostatic) while in the 'ON' state and can have a current of 100mA.In insulating conductors, leakage current is an indicator of effectiveness, and its maximal leakage current can be 10mA.A gate trigger current is the gate current necessary to switch the device from a blocked (off) state to a unblocked (on) state, and this device has a maximum gate trigger current of 65 mA mA.
CS20-12IO1 Features
its RMS current (Irms) is 30A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 1200V
its current can be 100mA
its maximal leakage current can be 10mA