CS10-29.4912MABJTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS10-29.4912MABJTR
Manufacturer
Citizen Finedevice Co., LTD.
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 29.4912MHZ 18PF SMD
Manufacturer :
Citizen Finedevice Co., LTD.
Product Category :
Crystals
Width :
3.5052mm
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Composition :
Ceramic
Load Capacitance :
18pF
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-10°C
Height :
990.6μm
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
5.9944mm
Frequency :
29.4912MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.236Lx0.138W 6.00mmx3.50mm
Operating Temperature :
-10°C~60°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Operating Mode :
Fundamental
Max Operating Temperature :
60°C
Type :
MHz Crystal
Series :
CS10
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
0.003%
Frequency Tolerance :
±30ppm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency Stability :
±50ppm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50Ohms