CS0805KRX7R9BB152
Mfr.Part #
CS0805KRX7R9BB152
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Polarity :
NON-POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Series :
CS
Width :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Pbfree Code :
yes
Boardflex Sensitive
Height :
0.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
1500pF
Factory Lead Time :
33 Weeks
Feature :
Soft Termination
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
Thickness :
762μm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
2mm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
CS0805KRX7R9BB152
YAGEO CS0805KRX7R9BB152
CS 1500pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)