CS0805KKX7RBBB103
Mfr.Part #
CS0805KKX7RBBB103
Description
CAP CER 10NF 500V X7R 0805
Thickness (Max) :
0.057 (1.45mm)
Dielectric :
X7R
Capacitance :
0.01 uF
Height :
1.45 mm
Series :
CS
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Applications :
Boardflex Sensitive
Ratings :
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Features :
Soft Termination
Voltage - Rated :
500V
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Tolerance :
10 %
Packaging :
Cut Tape
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Spacing :
Lead Style :
Datasheets
CS0805KKX7RBBB103
YAGEO CS0805KKX7RBBB103
CS 0.01 uF 500V Ceramic Capacitor 10 % X7R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)