CQ220I-16B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CQ220I-16B
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRIAC A TO-220
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
RMS Current (Irms) :
16A
Package / Case :
TO-220-3
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Triac Type :
Internally Triggered
Mount :
Through Hole
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
16A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Off State :
200V
Hold Current :
50mA