CQ220-12M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CQ220-12M
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRIAC 12A TO-220
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Through Hole
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
12A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Configuration :
Single
Number of Elements :
1
RMS Current (Irms) :
12A
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Off State :
600V
Pin Count :
3
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Published :
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
500V/us
Leakage Current (Max) :
1.5mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Triac Type :
Internally Triggered
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Holding Current-Max :
50mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Hold Current :
25mA
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
3
Pbfree Code :
No
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V