CPWN20R3000JB143
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPWN20R3000JB143
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.3 OHM 20W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Series :
CPWN
Max Power Dissipation :
20W
Additional Feature :
FLAME PROOF; NON INDUCTIVE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
2.500Lx0.500W 63.50mmx12.70mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Surface Mount :
No
Published :
Lead Diameter :
0.813 mm
Composition :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
JESD-609 Code :
e0
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
No
Construction :
Welded
Resistance :
300mOhm
Package / Case :
Axial
Datasheets
CPWN20R3000JB143
Vishay / Dale CPWN20R3000JB143
FIXED RESISTOR, 300mOhm, Wirewound,