CPWN1515R00FB14
Mfr.Part #
CPWN1515R00FB14
Description
RES 15 OHM 15W 1% AXIAL
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Lead Diameter :
0.813 mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
12.7mm
Power Rating :
15W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF; NON INDUCTIVE
Max Power Dissipation :
15W
Size / Dimension :
1.875Lx0.500W 47.62mmx12.70mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
15Ohm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Mount :
Through Hole
Feature :
Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Welded
Series :
CPWN
Pbfree Code :
No
Datasheets
CPWN1515R00FB14
Vishay / Dale CPWN1515R00FB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 15Ohm, Wirewound,