CPW205R000JE14
Mfr.Part #
CPW205R000JE14
Description
RES 5 OHM 20W 5% AXIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
2.500Lx0.500W 63.50mmx12.70mm
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Mount :
Through Hole
Resistance :
5Ohm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Power Rating :
20W
ECCN Code :
EAR99
Height :
12.7mm
Max Power Dissipation :
20W
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±5%
Datasheets
CPW205R000JE14
Vishay / Dale CPW205R000JE14
Through Hole FIXED RESISTOR, 5Ohm, Wirewound,