CPW10R2200JB14
Mfr.Part #
CPW10R2200JB14
Description
RES 0.22 OHM 10W 5% AXIAL
JESD-609 Code :
e0
Published :
Lead Diameter :
0.813 mm
Tolerance :
±5%
Height :
8.73mm
Power Rating :
10W
Resistance :
220mOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
All-Welded
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Max Power Dissipation :
10W
Size / Dimension :
1.875Lx0.375W 47.62mmx9.52mm
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Lead, Tin
FIXED RESISTOR
Mount :
Through Hole
Datasheets
CPW10R2200JB14
Vishay / Dale CPW10R2200JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 220mOhm, Wirewound,