CPR20R7500JE10
Mfr.Part #
CPR20R7500JE10
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Description
RES 0.75 OHM 20W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Height Seated (Max) :
0.531 13.50mm
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Feature :
Flame Proof, Safety
Max Power Dissipation :
20W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Factory Lead Time :
7 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Bulk
Terminal Shape :
Snap-In
Power Rating :
20W
Published :
Height :
12.7mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
2.461Lx0.492W 62.51mmx12.50mm
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
47.5mm
Tolerance :
±5%
Construction :
Fireproof
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Resistance :
750mOhm
Series :
CPR
Datasheets
CPR20R7500JE10
Vishay / Dale CPR20R7500JE10
Through Hole FIXED RESISTOR, 750mOhm, Wirewound,