CPR2025R00JE10
Mfr.Part #
CPR2025R00JE10
Description
RES 25 OHM 20W 5% RADIAL
Size / Dimension :
2.461Lx0.492W 62.51mmx12.50mm
Mount :
Through Hole
Resistance :
25Ohm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Contact Plating :
Tin
Published :
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.531 13.50mm
Tolerance :
±5%
Height :
12.7mm
Max Power Dissipation :
20W
Radiation Hardening :
Composition :
Wirewound
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
20W
Datasheets
CPR2025R00JE10
Vishay / Dale CPR2025R00JE10
Through Hole FIXED RESISTOR, 25Ohm, Wirewound,