CPR15560R0JE10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPR15560R0JE10
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 560 OHM 15W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Construction :
Fireproof
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial
Composition :
Metal Oxide Film
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
15W
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
15W
Resistance :
560Ohm
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Number of Terminations :
2
Feature :
Flame Proof, Safety
Series :
CPR
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Terminal Shape :
Snap-In
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Size / Dimension :
1.888Lx0.500W 47.96mmx12.70mm
Published :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
12.7mm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CPR15560R0JE10
Vishay / Dale CPR15560R0JE10
Through Hole FIXED RESISTOR, 560Ohm, Metal Oxide Film,