CPR10R1000JE10
Mfr.Part #
CPR10R1000JE10
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Description
RES 0.1 OHM 10W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Construction :
Fireproof
Series :
CPR
Published :
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
10W
Lead Spacing :
35.05mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Terminal Shape :
Snap-In
Size / Dimension :
1.888Lx0.375W 47.96mmx9.53mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Package / Case :
Radial
Resistance :
100MOhm
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Power Rating :
10W
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Tolerance :
±5%