CPR10390R0JE10
Mfr.Part #
CPR10390R0JE10
Description
RES 390 OHM 10W 5% RADIAL
Snap-In
Radiation Hardening :
No
Height :
9.144mm
Power Rating :
10W
Max Power Dissipation :
10W
Size / Dimension :
1.888Lx0.375W 47.96mmx9.53mm
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
35.05mm
Tolerance :
±5%
Published :
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Composition :
Metal Oxide Film
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Resistance :
390ohm
Datasheets
CPR10390R0JE10
Vishay / Dale CPR10390R0JE10
Through Hole FIXED RESISTOR, 390Ohm, Metal Oxide Film,