CPR071R500JE10
Mfr.Part #
CPR071R500JE10
Description
RES 1.5 OHM 7W 5% RADIAL
e3
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Size / Dimension :
1.398Lx0.375W 35.51mmx9.53mm
Power Rating :
7W
Resistance :
1.5Ohm
Height :
9.144mm
Tin
Published :
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Composition :
Wirewound
Max Power Dissipation :
7W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Datasheets
CPR071R500JE10
Vishay / Dale CPR071R500JE10
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5Ohm, Wirewound,