CPR05R2200KE31
Mfr.Part #
CPR05R2200KE31
Description
RES 0.22 OHM 5W 10% RADIAL
Tolerance :
±10%
Height :
9.144mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Size / Dimension :
1.060Lx0.375W 26.92mmx9.53mm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Composition :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Lead Spacing :
14.99mm
Contact Plating :
Tin
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Resistance :
220mOhm
Max Power Dissipation :
5W
Power Rating :
5W
Datasheets
CPR05R2200KE31
Vishay / Dale CPR05R2200KE31
Through Hole FIXED RESISTOR, 220mOhm, Wirewound,