CPR05R2200JE31
Mfr.Part #
CPR05R2200JE31
Description
RES 0.22 OHM 5W 5% RADIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
CPR
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
5W
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Height :
9.144mm
Resistance :
220mOhm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
1.060Lx0.375W 26.92mmx9.53mm
Construction :
Fireproof
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
2
Lead Spacing :
14.99mm
Published :
Composition :
Wirewound
Datasheets
CPR05R2200JE31
Vishay / Dale CPR05R2200JE31
Through Hole FIXED RESISTOR, 220mOhm, Wirewound,