CPR0551R00JE14
Mfr.Part #
CPR0551R00JE14
Description
RES 51 OHM 5W 5% RADIAL
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Lead Spacing :
14.99mm
Max Power Dissipation :
5W
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-65°C~275°C
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Published :
Size / Dimension :
1.060Lx0.375W 26.92mmx9.53mm
Resistance :
51Ohm
Power Rating :
5W
Height :
9.144mm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Pbfree Code :
yes
Composition :
Wirewound
Datasheets
CPR0551R00JE14
Vishay / Dale CPR0551R00JE14
Through Hole FIXED RESISTOR, 51Ohm, Wirewound,