CPR05330R0KB14
Mfr.Part #
CPR05330R0KB14
Description
RES 330 OHM 5W 10% RADIAL
JESD-609 Code :
e0
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Composition :
Metal Oxide Film
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
14.99mm
Resistance :
330Ohm
Max Power Dissipation :
5W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
1.060Lx0.375W 26.92mmx9.53mm
Height :
9.144mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Power Rating :
5W
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Datasheets
CPR05330R0KB14
Vishay / Dale CPR05330R0KB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 330Ohm, Metal Oxide Film,