CPR05330R0JE14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPR05330R0JE14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 330 OHM 5W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
5W
Composition :
Metal Oxide Film
Size / Dimension :
1.060Lx0.375W 26.92mmx9.53mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
7 Weeks
Series :
CPR
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Published :
Lead Spacing :
14.99mm
Height :
9.144mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Snap-In
Feature :
Flame Proof, Safety
Power Rating :
5W
Construction :
Fireproof
Resistance :
330Ohm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Datasheets
CPR05330R0JE14
Vishay / Dale CPR05330R0JE14
Through Hole FIXED RESISTOR, 330Ohm, Metal Oxide Film,