CPR05300R0KE31
Mfr.Part #
CPR05300R0KE31
Description
RES 300 OHM 5W 10% RADIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Max Power Dissipation :
5W
Snap-In
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
1.060Lx0.375W 26.92mmx9.53mm
Composition :
Metal Oxide Film
Resistance :
300Ohm
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Height :
9.144mm
Power Rating :
5W
Datasheets
CPR05300R0KE31
Vishay / Dale CPR05300R0KE31
Through Hole FIXED RESISTOR, 300Ohm, Metal Oxide Film,